Kollajen nedir ?

Kollajen vücudumuzda doğal olarak ve en fazla miktarda bulunan proteindir. Tendonlar, bağ doku, cilt, kemikler ve kaslar dahil olmak üzere birçok vücut parçasını oluşturan ana yapı taşlarından biridir. Ayrıca kollajen, kan damarları, kornea ve dişler dahil olmak üzere vücudun diğer birçok yerinde de bulunur. Kollajen, tüm bu sistemleri bir arada tutan bir “yapıştırıcı” gibi düşünülebilir. Kollajen kelimesi ise, Yunanca’da yapıştırıcı anlamına gelen “kolla” kelimesinden köken alır.

Neden kollajen desteğine ihtiyaç duyarız?

Kollajen, vücutta doğal olarak bulunan bir ana bileşendir. Yaşın ilerlemesiyle ciltte kollajen miktarı azalır ve üretilen kollajenin kalitesi düşer. Vücuttaki kollajen miktarının azalmasının tek sebebi ise yaşın ilerlemesi değildir.

Sonuç olarak, elastikiyet kaybı, cilt yaşlanması, kuruluk, cansız ve yorgun görünüm gibi gözle görülür birçok problemlerine neden olmaktadır. İçeriden bir destek olarak kollajen takviyesi, dış güzelliğinize ve vücudunuzdaki birçok sistemin desteklenmesine yardımcı olabilir.

Kaç tip kollajen kaynağı vardır? Farklılıkları nelerdir?

Kollajen peptitler, balık, sığır ve diğer hayvanlar dahil olmak üzere farklı kaynaklardan elde edilebilir.

  • Balık kollajen peptitleri, tamamen balık kollajeninden, balık derisinden veya pullarından elde edilir. Daha çok tip 1 kollajenden oluşur. Tip 1 kollajen vücudumuzda en çok bulunan kollajendir ve cilt, kemik, dişler, kaslar, tendonlar, bağ dokunun önemli bileşenidir.
  • Sığır kollajeni, sığır derisi ve kemiklerinden elde edilir. Hem tip 1, hem de tip 3 formda kollajen içerir.
  • Tavuk kollajeni, tavuk deri ve kemik ve kıkırdaklarından elde edilir. Tip 2 kollajen içerir ve daha çok eklem sağlığı için tercih edilmektedir.